Manote, kad žiemą negalima uogauti ir grybauti ? Ir dar kaip galima ! Kai kurie valgomi grybai dygsta net ir žiemą, tik žinoma, ne tada kai yra minusinė temperatūra, o kai būna atodrėkiai, bent keli laipsniai šilumos. Šie grybai gal ir mažiau girdėti (žieminės kelmiukės, juodkotės ugniabudės, bei kt.), nors kartais žiemą galima šiek tiek prigrybauti ir voveraičių.

Vaisiai ir uogos žiemą neauga, bet nemažai iš jų rudenį lieka ant šakelių, ir gali kyboti iki pat pavasario, jeigu tik paukščiai nenulesa.

O kokių valgomų vaisių ir uogų galima paskanauti žiemą ? Tokių yra tikrai nemažai, kurie skanūs, net ir apsnigti ar pakąsti šaltuko. Tai šaltalankių, šermukšnių, erškėčio, gudobelės, aronijos ar raugerškio uogos bei rojaus obelaičių ir svarainių obuolėliai. Šių augalų rūšių būna įvairių, štai pavyzdžiui, želdynuose dažnai auginamas tunbergo raugerškis (Berberis thunbergii), tai jo uogos nors ir nėra nuodingos, bet nevalgomos. Valgomos uogos yra paprastojo raugerškio (Berberis vulgaris). Tunbergo raugerškius nuo paprastųjų galima atskirti pagal aukštį, nes jie būna žemesni, be to, želdynuose paprastai auginami tie dekoratyviniai tunbergo raugerškiai, kurių lapeliai būna spalvingi – geltoni ar sodriai purpuriniai.

 

Šermukšnio (Sorbus) uogos būna ne tik raudonos, bet ir oranžinės, geltonos ar net baltos. Jas visas galima valgyti, tik baltosios ir geltonosios uogos paprastai būna neskanios.

Gudobelės (Crataegus) rūšių savaime gamtoje auga arba yra auginama kiemuose įvairių. Jų visų uogas galima valgyti, bet ne visos skanios. Skaniausios yra švelniosios (C. mollis), pošvelnės (C. submollis) ar sultingosios (C. succulenta) gudobelės vaisiai. Tiesa, nors ne itin skanios, bet labai sveikos yra vienapiestės (C. monogyna) arba glotniosios (C. laevigata) gudobelės vaisiai, iš kurių gaminami vaistai širdies veiklai gerinti (Krategio tinktūra bei kt.).

Paprastojo šaltalankio (Hippophae rhamnoides) uogų nauda žinoma nuo seno. Labai sveika valgyti ne tik uogas ar gerti sultis, bet ir itin naudingos jų sėklos bei iš jų spaudžiamas aliejus. Svarainių ir rojaus obelų obuolėliai nesušąla, net jei temperatūra nukrinta iki kokių -3-5 C. Vėliau jie paruduoja ir valgymui netinkami.

Erškėtuogėse (Rosa) gausu vitaminų ir mineralų, galima valgyti visas rūšis, išskyrus tas, kurios nokina juodos spalvos uogas. Aronijos (Aronia) uogos taip pat pasižymi daugeliu naudingų savybių, tik vyresnio amžiaus žmonėms ar turintiems problemų su kraujo krešėjimu, reikėtų jas vartoti saikingai, nes aronijose esančios veikliosios medžiagos didina kraujo krešumą.

 

Nevalgomos visų kaulenio (Cotoneaster) rūšių uogos, nors jos nėra nuodingos, bet neskanios ir nenaudingos, o kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją.

Tad mėgaukimės gamtos dovanomis net ir žiemą. Juk paukšteliai tai puikiai supranta ir dažnai žieminės uogelės arba vaisiai būna jų pagrindinis maistas ir vitaminų šaltinis.