Vasarą netrūksta puošnių ir žydinčių augalų, bet kitais metų laikais akys ilgisi spalvų ir žydėjimo. Šis krūmas vasarą žaliuoja įprastai, bet rudenį užsiliepsnoja ugninėmis spalvomis, o žiemą ir ankstyvą pavasarį, kol nėra žalumos, žavi originaliomis šakelėmis.

Apie ką mes čia

Lotyniškas augalo vardas Euonymus alatus. Jis nėra dažnas augintinis mūsų sodybose, bet galėtų būti dažnesnis, nes ne tik gražus, bet ir atsparus šalčiui. Priklauso smaugikinių šeimai, kurios vardas nors ir skamba grėsmingai, bet tik keli augalai iš šios šeimos jį pateisina, o ožekšnis ne toks. Jis kilęs iš Tolimųjų Rytų kraštų – Kinijos, Japonijos, Korėjos. Lietuvos miškuose augantys jo broliai – europinis ir karpotasis ožekšniai yra kiek paprastesni, ne tokie puošnūs. Sparnuotasis užauga iki 3-5 m aukščio ir pločio krūmu, paprastai auga kompaktišku krūmu, ypač jo veislė ‘Compactus’. Žydėti pradeda vėlai pavasarį nuo gegužės pabaigos iki birželio vidurio. Žiedeliai neišsiskiriantys, nedidukai, žalsvai gelsvi. Rugsėjo mėnesį sunoksta viena gražiausių šių ožekšnių puošmenų – sėklų dėžutės: ryškiai rožinės spalvos, sudarytos iš keturių lizdelių, su oranžine sėkla viduje. Kai visas krūmas apkimba šiais miniatiūriniais žibintuvėliais, sunku jais nesižavėti.

Ožekšnis rudenį ir žiemą

Rudenį žali ir pailgi lapeliai, kurie vasarą lyg niekuo neišsiskiria,   tik pajutę pirmuosius šalčio grybšnius, pasidaro tokie ryškiai raudoni, kad net akys raibsta ! Ne veltui angliškai jis vadinamas liepsnojančiu krūmas - burning bush. Auga nei per greitai, nei per lėtai – per metus šakelės pasistiebia apie 10-20 cm. Vazonuose auginami sparnuotieji ožekšniai auga lėčiau, iš jų netgi galima formuoti lauko bonsus.

Bet jis turi dar vieną slaptą ginklą. Vėlyvą rudenį, kai nukrenta liepsnojantys lapeliai, atsidengia šakų grožis, kurios yra su rusvais sparneliais. Jaunos šakelės žalios, bet storesnėms šakoms užauga briaunotos kamštinės juostelės, kurios šį augalą visą žiemą daro išskirtiniu. Dėl šių sparnelių ši rūšis ir gavo tokį vardą (lotyniškai alatus reiškia „sparnuotas“). Sparnuotosios kamštinės ataugos susidaro ant vyresnių, kokių 3 – 5 metų amžiaus šakelių.

Auginimas ir priežiūra

Sparnuotieji ožekšniai nėra iš reikliųjų augalų, juos nesudėtinga auginti. Tinkamiausia dirva – vidutiniško derlingumo ir drėgnumo. Gali augti tiek saulėtoje vietoje, tiek daliniame pavėsyje. Žiemą kartais kiek apšąla šakelės, bet paprastai jie atsparūs šalčiui, auga ir atvirose vietose. Ir nors genėjimui jis pakantus, bet jo genėti beveik nereikia, nebent kokią nudžiūvusią ar per daug atsikišusią šaką. Vakarų šalyse iš sparnuotojo ožekšnio kartais net sodinamos laisvos formos gyvatvorės, kurios pagenimos tik šiek tiek, kadangi vertinamos šio ožekšnio šakelių dekoratyvinės savybės, kurios išryškėja nukritus lapams.

Šis augalas gražiai atrodo tiek auginamas vienas kaip akcentas, tiek kompozicijose su kitais augalais. Sodinant šalia kitų augalų, reikėtų prisiminti, kad visas jo grožis atsiskleis rudenį ir žiemą. Tad jis neturėtų konkuruoti su tais augalais, kurių lapai rudenį taip pat būna ryškiai raudoni (klevai, raugerškiai, kauleniai bei kt.). Sodinkite jį šalia tokių, kurie visą savo grožį parodys vasarą arba pabrėš ožekšnio išskirtinumą – šalia lanksvų, krūminių sidabražolių, spygliuočių tamsiais spygliais, koloniškų arba skiepytų į stiebą medelių bei kt.

Sparnuotojo ožekšnio veislės

Yra išvesta keletas sparnuotojo ožekšnio veislių: ‘Compacta‘ krūmeliai mažesni ir tankesni, tad juos galima sodinti ir visai nedideliuose sodeliuose. ‘Fire Ball‘ dar labiau kompaktiškesnis. ‘Blade Runner‘ lapai rudenį nusidažo tamsiai raudona spalva, o kamštinės briaunos didesnės nei kitų „sparnuočių“.

Naudojimas

Sparnuotasis ožekšnis dar nėra iki galo ištirtas medicininiu požiūriu. Tad žinant, kad dauguma ožekšnių yra nuodingi augalai, reikia būti su juo atsargesniems. Senojoje kinų medicinoje šio augalo sultys buvo naudojamos išoriškai: odos patinimui mažinti, kraujavimui iš nedidelių žaizdelių stabdyti ar naikinti odos parazitams. Šiaurės Amerikos rytinėje pakrantėje sparnuotieji ožekšniai gan smarkiai išplitę ir yra paskelbti kaip invaziniai ir naikintini augalai. Keliose valstijose net draudžiama juos pardavinėti.

Rytų kraštuose sparnuotasis ožekšnis dažnai sodinamas nacionaliniuose soduose: japoniškuose, kiniškuose, korėjietiškuose sodeliuose, simbolizuojančiuose žmogaus harmoniją su aplinka, šalia vandens telkinių.