Pūkuotus karklų žiedus norisi nusiskinti, parsinešti namo ir pasimerkus mėgautis jų švelnumu. Šiais laikais pūkuotų "kačiukų" būna ne tik baltų ar pilkų, bet ir rožinių, geltonų ar net juodų. O kas gi yra tie "kačiukai" ? Tai karklo žiedynai. Jie sudaryti iš daugybės smulkių žiedelių ir būna dviejų rūšių - vyriški kuokeliniai ir moteriški piesteliniai. Vyriškiesiems apdulkinus moteriškus žiedynus, šie toliau subrandina sėklas, kurios dažniausiai yra smulkios ir turi pūkus, padedančius kuo toliau nuskristi ir sudygti. Na, o vyriškieji, atlikę savo misiją, pamažu nunyksta ir nukrenta. Bet už tai būtent vyriškieji yra tie gražieji sidabriški, rožiniai ar juodi žiedynai, kuriais gėrimės.

Laibapurkis karklas (Salix gracilistyla)

Laibapurkis karklas savaime auga Tolimuosiuose Rytuose - Japonijoje, Kinijoje, Korėjoje. Šiose šalyse jis auga natūraliai gamtoje ir pasiekia 2-6 metrų aukštį. Rūšinis augalas žydi įprastiniais, pilkais ir blizgiais "kačiukais", turinčiais šiek tiek rausvo atspalvio. Anglakalbiai šį karklą vadina "rose-gold pussy willow" (rožiškai-auksinis kačiukų karklas). Ūgliai ir dvimetės šakelės yra šiek tiek plaukuotos, pilkai sidabriškos. Lapai pailgai ovalios formos, smulkiai pjūkliškais dantytais krašteliais, jų viršutinė pusė žalia, o apatinė melsvai pilka. Pradeda žydėti anksti pavasarį, vasario pabaigoje - kovo mėn. Šis karklas yra dvinamis, tai reiškia, kad yra du atskiri individai - vyriškas ir moteriškas. Puošnesni būna vyriškų individų "kačiukai". Gera žinia ta, kad šis karklas ir jo veislės puikiai auga Lietuvoje, nėra labai lepūs, mėgsta drėgnesnes vietas ir ankstyvą pavasarį nudžiugina originalios spalvos "kačiukais".

Laibapurkis karklas 'Mt. Asama' (Salix gracilistyla 'Mt. Asama')

Šis karklas yra vienas iš tų, kurie žydi tais nuostabiais rožiniais "kačiukais". Jis auga neaukštu krūmu, "kačiukai" pasirodo panašiu laiku kaip ir blindžių. Ryškiai rožinės spalvos ir puošnesni yra vyriškųjų individų žiedai, moteriškieji žiedai kuklesni, gelsvai pilkos spalvos. Rožiniais šio karklo žiedais galima gėrėtis net keletą savaičių, ypač jei oras būna ne per šiltas - o ankstyvą pavasarį paprastai toks ir būna. Šio nuostabaus karklo rožiniais žiedynais galima pasigėrėti pavasarį Vilniaus botanikos sode.

Laibapurkis karklas 'Melanostachys' (Salix gracilistyla 'Melanostachys')

Prieš keliolika metų augalų selekcininkai sukūrė šio karklo veislę 'Melanostachys', kuri žydi juodos spalvos "kačiukais" ! Nors ši veislė patiko ne visiems sodininkams, bet Karališkosios sodininkų draugija (Jungtinės Karalystės) suteikė jai apdovanojimą už ypatingumą. Vyriškieji individai žydi juodos spalvos žirginiais su sodriai raudonos spalvos dulkinėmis. Juoda žiedynų spalva ryškiai kontrastuoja su rausva šakelių spalva.