Prasidėjo gerasis laikas, bet ar žinote kokiais žiedais galima praturtinti savo mitybą? Tiesa, yra viena sąlyga. Valgomi žiedlapiai: paįvairins mitybą, papuoš patiekalą ir bus naudingi sveikatai.

Žinoma, jei tai augalų žiedai, kurių nesate ragavę, nereikėtų persistengti skanaujant: pradžioje svarbiau Įsitikinti, ar nealergizuoja ir ar jums tinka“, – pataria laukinių ir dekoratyvinių augalų žinovė Edita Medeina, laisvu metu kurianti asmeninį tinklaraštį Medeinos.lt, ir vedanti ekskursijas miškuose apie augalus, kuriuos galima valgyti. Mada skanauti augalų ir daržovių žiedlapių į mūsų kraštą atėjo po Nepriklausomybės atgavimo. Na, ir jau koks dešimtmetis, kaip išgyvena pakilimą.

„Daugelis žmonių nepažįsta laukinių augalų, geriau žino tik kelis, kuriuos galima valgyti: kiaulpienių žiedus (patartina skanauti viršutinę dalį, nes apatinė, žiedsostis, yra kartus), garšvą, dilgėlę, kiškio kopūstus (žiedus ir lapelius), žemuogių žiedus, baltuosius dobiliukus“, – pastebi ekskursijas apie laukinius augalus vedanti pašnekovė. Tačiau ji ramina, kad praktiškai visomis daržovėmis, kurias auginame darže, taip pat galime pasitikėti ir jų žiedus skanauti: nes dažniausiai būna, kad jei vaisius valgomas, tai ir žiedas taip pat. Nors būna ir išimčių.

Kaip vieną didžiausių delikatesų Edita mini cukinijų žiedus ir pati sako mielai juos naudojanti salotoms, sriuboms, troškiniams ir mėsiškiems patiekalams ruošti, taip pat pasitelkianti šiuos žiedus kaip maisto puošybos elementą. Nors cukinijų žiedai itin tinkami ir kepimui pamirkius blynų tešloje. Geriausia valgyti ne moteriškus, o vyriškus cukinijų žiedus, tuomet neprarasime jų derliaus. Dar nemėginusiems, anot jos, verta atkreipti dėmesį į laukinių morkų žiedus: jie ir puošmena, ir arbatai, ir gydymui tinkami. Restoranų lankytojai ne kartą ir ne du jau yra išmėginę ir žirnių ūgliukus. Jie patiekiami ir su ūseliais, ir su lapeliais, taip pat nemažai skanavusių našlaičių ar nasturčių, vienadienių, vaistinio šalavijų, serenčio, alyvų ar rožių žiedlapių.“

Šeimininkaujant namuose, augalus, pasižyminčius eteriniais aliejais, jos patarimu, verčiau ne džiovinti, o susišaldyti į ledukus (krapus, petražoles, gelsves, šalavijus ir pan.), galima ir rožių pumpurėlius. Tiesa, yra viena sąlyga: svarbu, kad tai būtų jums atpažįstami ir švarūs augalai. Tik tuomet būsite tikri, kad jie nenupurkšti ir nepertręšti azotinėmis trąšomis.

„Atvežtiems iš užsienio augalai dažnai būna „prifarširuoti“ įvairių stimuliantų ar hormonų, kad jų žiedynai gražiai atrodytų ar kad ilgiau žydėtų. Taigi tikrai nepatarčiau pirktinių iš prekybcentrių maistui naudoti, prireiks metų, kad jie augdami dirvoje išsivalytų ir būtų tinkami maistui“, – rekomendacijos pasidalijo pašnekovė.

Visiška vasaros klasika ji vadino rugiagėles, medetkas ir agurkles. Tiesa, šių dar kiek teks luktelėti. Bet ir šį pavasarį netrūksta verdančių sirupus iš alyvų žiedų. Jos, kaip žinia, pasižymi tonizuojančioms savybėmis, dezinfekuoja burnos ertmę, bet maistinę prasme yra kur kas vertingesnių žiedų nei alyvų. Žinoma, gamtoje, kaip ir visur kitur, esama išimčių. Anot pašnekovės, pasitaiko, kad augalas nuodingas, o vaisius valgomas, kaip, kad kukmedis. Yra dar keletas tokių, bet, jei augalas valgomas, tai ir jo uogos, ir žiedai valgomi.

Kokių žiedų nereikėtų valgyti:

Visų pirma tai nuodingų augalų žiedai, jais galima labai stipriai apsinuodyti, tai pakalnutės, žalčialunkiai, kurpelės, pupmedžiai, raganės, hortenzijos, narcizai, rododendrai, visterijos.

Kur valgomus žiedus rinkti:

Augančius atokiau nuo miesto ir intensyvių kelių, kur mažiau išmetamųjų dujų. Valgyti patartina tik neapdorotus pesticidais ir hormonais augalus.

Kokius žiedus galima valgyti:

Didžiosios nasturtės;

Vaistinės medetkos;

Gvazdikinio ir smulkiažiedžio serenčio;

Vaistinės agurklės;

Viendienės;

Raudonojo ir baltojo dobilo;

Trispalvės našlaitės;

Perilių;

Lofantų;

Monardų ir kt.

Teksto autorė Kristina Kanišauskaitė-Šaltmėrė, www.15min.