Kai pavasarį keliate inkilus paukščiams, neužmirškite paruošti ir namelius vabzdžiams, kurie dar vadinami VABZDŽIŲ VIEŠBUČIAIS.

Jie skirti privilioti į kiemą naudinguosius vabzdžius, mokytis pažinti ir rūpintis gamta. Šie nameliai gali būti įvairaus dydžio – nuo nedidukų ir skirtų balkonams daugiabučiuose iki neriboto dydžio su 5 „žvaigždučių“ įrengimu. Jie gali būti universalūs ir pritaikyti įvairiems vabzdžiams arba atskiroms grupėms – drugeliams, kamanėms, bitėms.

Miestų plėtra bei pramonės veikla išstumia ir sutrikdo natūralius gamtos vyksmus, todėl mažėja biologinių rūšių, bet ne tik augalai ar stambūs gyvūnai yra būtini nenutrūkstam gyvybės ratui, labai svarbūs ir mažieji organizmai, tokie kaip vabzdžiai, voragyviai ar moliuskai.

Kokie naudingieji vabzdžiai gali apsilankyti šiuose viešbučiuose

Dažniausiai šiuose nameliuose apsigyvena plėviasparniai - tai laukinės bitės ir vapsvos. Nėra ko nerimauti, kad jos gali įgelti, nes skirtingai nei naminės bitės, šios paprastai negelia. Kartai nameliuose trumpam apsistoja auksaakės, drugeliai, boružės, šimtakojai ir auslindos (ypač jei namelis stovi pavėsyje ar ant žemės), taip pat vorai bei kiti. Lietuvoje suskaičiuojama virš 100 naudingųjų vabzdžių rūšių, bet žmonės vis dar per menkai pažįsta vabzdžių pasaulį.

Plėšrūs vabzdžiai – boružės, auksaakės ar parazitinės vapsvos minta kenkėjais (amarais ar kinivarpomis). Tai vadinama biologine kenkėjų kontrole, kuri yra žymiai ekologiškesnė nei cheminė. Vabzdžiai apdulkintojai – bitės, kamanės ar drugeliai yra labai svarbūs, norint sulaukti žydinčių augalų derliaus. Viešbučiai vabzdžiams taip pat padeda apsaugoti retas ir globotinas vabzdžių rūšis. Nameliai vabzdžiams turi būti pagaminti tik iš natūralių medžiagų, nenaudojant jokių dažų, impregnantų ar toksiškų klijų. Labai svarbu tinkamai parinkti statymui vietą, ypač dideliems nameliams. Tad norint, kad vabzdžių viešbutis būtų ne tik dekoratyvinė kiemo detalė, bet ir atliktų ekologinę paskirtį, reikia turėti tikrai nemažai žinių apie gamtą.

Vabzdžių viešbučius įrenginėju jau daug metų – botanikos soduose, parkuose, ugdymo įstaigose, privačiose valdose. Esu diplomuota aplinkosaugininkė, kiekvieną dieną besimokanti iš gamtos, o www.medeinos.lt svetainėje galima įsigyti įvairių viešbučių vabzdžiams ar namelių ežiams.

Edita Medeina