Miskantų rūšių pasaulyje priskaičiuojama kelios dešimtys, savaime augančių Afrikoje bei Azijoje, bet paskutiniais dešimtmečiais jie auginami visame pasaulyje. Lietuvoje savaime neauga nei vienas miskantas, bet auginamos dvi rūšys, iš kurių ypač populiarėja kininis miskantas.

KININIS MISKANTAS (Miscanthus sinensis)

Jau pats vardas sufleruoja, iš kokio krašto jis atkeliavęs, bet savaime auga ne tik Kinijoje, bet ir Korėjoje, Japonijoje, Taivanyje bei dar keliose Azijos šalyse. Gamtoje šios aukštos žolės sąžalynus galima rasti natūraliose pievose, priekalnėse ar kalnuotose vietovėse. Užauga iki 2–4 metrų aukščio, iš pradžių leisdamas siaurų lapų kupstą, o vėliau ir žiedynus-šluoteles, kurios būna gelsvos ar rausvos spalvos. Miskanto keras didėja pamažu, savo grožį parodydamas tik po kokių 5 metų. Šaknys būna tankios ir stiprios, tad didelį ir suaugusį krūmą būna sunku iškasti, norint persodinti arba padauginti. Viena didžiausių miskanto vertybių – kad žiedynų šluotelės net ir „numirusios“ dar visą rudenį puikiai atrodo, vėjyje siūbuodamos ir šnarėdamos bei puošdamos kiemą. Tad jokiu būdu nenukirpkite nužydėjusio miskanto žiedynų iki jie patys pavasariop išsidraikys. Kininiai miskantai mėgsta saulėtas vietas, nors pakenčia ir nedidelį pavėsį. Dirva turėtų būti vidutiniškai derlinga (priesmėlis, priemolis), puri ir drėgna, tik jokiu būdu ne šlapia. Žiemą, kai ištirpęs sniegas ar polaidžio vanduo stovi gėlynuose – tai miskantams nepatinka, todėl geriausia iškasti mažą griovelį-drenažą, kad vanduo nubėgtų, nestovėtų ir nepūdytų šaknyno. Paprastai miskantų nereikia dangstyti žiemai nuo šalčių (ypač kai dabar tos žiemos tokios švelnios), na nebent pirmą žiemą po pasodinimo.

KININIŲ MISKANTŲ VEISLĖS

Selekcininkai yra sukūrę įvairių kininio miskanto veislių – labai aukštų ir nedidelių, su plačiais ar siaurais kerais, dryžuotais lapais, rausvomis ar sidabriškomis žiedų šluotelėmis. Įvairovė tikrai nemaža, vien iš skirtingų miskantų veislių galima sukurti įspūdingą gėlyną.

‘Malepartus‘ – viena iš dažniausiai pas mus auginamų. Užauga iki 2–2,3 m aukščio (žydėdamas). Žiedynų spalva tamsiai raudonai rusva, jie pražysta vasaros pabaigoje arba rugsėjį. Tai stiprus ir atsparus augalas, geriausiai išryškėjantis erdviose vietose. ‘Cabaret‘ lapeliai būna žali, su išilgai dryžuotomis baltomis juostelėmis.

‘Gnome‘ neaukštas, žaliais lapais, nesiekiantis nei 1 m aukščio kupstas, švelniai rausvi žiedynai pasirodo rudenio pradžioje. ‘Gracillimus‘ taip pat žydi rausvomis šluotelėmis, bet jo išskirtinė ypatybė – tai žalias ir labai tankus keras, kupinas siaurų ir žalių lapelių, pasišiaušusių lyg ežys. Užauga iki 1,5–2 m aukščio, žydi vasaros antroje pusėje.

‘Nishidake Göteborg‘ rečiau auginamas, užauga nedidelis, apie 1,2–1,5 m aukščio, šluotelės sidabriškai rausvos, žydi rugpjūčio gale ar rugsėjį. ‘Strictus‘ ir ‘Zebrinus‘ ganėtinai panašūs vienas į kitą, jie abu yra žaliais lapeliais, kurie marginti skersomis geltonomis juostelėmis. Lietuvoje jie beveik nežydi, bet viską kompensuoja margaspalviai lapai. Užauga iki 1,5–2 m aukščio.

NENDRINIS MISKANTAS (Miscanthus sacchariflorus)

Angliakalbiai jį vadina „Amūro sidabrine žole“ (Amur silver grass). Savaime auga panašiuose kraštuose kaip ir kininis miskantas – Kinijoje, Korėjoje, Japonijoje ir Rusijos rytuose. Pavasarį dygti pradeda anksčiau nei kininis. Nėra toks populiarus kaip kininis miskantas, ir tam yra priežasčių. Pirmiausiai tai, kad jis yra gan agresyvus augalas, sparčiai plintantis šakniastiebiais kaip piktžolė, tad jeigu į žemę neįkasite atitvarų, kurie apribotų plitimą – jis gali sudaryti didelius ir nevaldomus sąžalynus, paskui pridarys nepatogumų ir jį bus sunku išnaikinti, kai nukeliaus nepageidaujamomis kryptimis – į daržą ar pas kaimynus. Kai kuriose šalyse, kur nendrinis miskantas jau senokai buvo natūralizuotas, kaip pvz., JAV, jis laikomas invaziniu augalu, pridarančiu daug bėdos, nes išstumia savaiminę florą, stiprus šaknynas sugeba įsiskverbti ir sugadinti drenažo, vandentiekio ar laistymo sistemas.

Nendrinis miskantas rudenį Vilniaus Botanikos sodo VIngio skyriuje
Nendrinis miskantas rudenį Vilniaus Botanikos sodo VIngio skyriuje

Lietuvoje agresoriumi jis greičiausiai netaps, nes jam čia kiek šaltokos sąlygos. Pas mus užauga iki 1–1,5 m aukščio, bet kitose šalyse, kur tinkamesnės augimo sąlygos gali pasiekti ir 2,5 m, priklausomai nuo vietos, kurioje auga. Žydi panašiai kaip ir kininis miskantas – gelsvai rausvomis šluotelėmis. Dirvai mažiau reiklus nei kininis „brolis“, tik labiau mėgsta drėgnesnes vietas, tad geriausia jį sodinti šalia tvenkinių ar kitų vandens telkinių. Pasenusių nendrinių miskantų kerų vidurys gali išplikti, tad laikas nuo laiko patariama jį atnaujinti, kerą dalijant ir vėl pasodinant atskirtus augalus.

GIGANTIŠKASIS MISKANTAS (Miscanthus x giganteus)

Dar kartais vadinamas drambliažole. Jis sukurtas žmogaus rankomis iš kininio ir nendrinio miskantų hibrido. Juo domisi mokslininkai ir nuolat vykdo su juo bandymus, vis atrasdami naujų panaudojimo sričių. Užauga jis didelis, iki 4 m aukščio, auga labai greitai, tad užaugęs atrodo kiek panašus bambuką. Jis vertinamas dėl greito augimo ir kad nėra reiklus dirvos derlingumui, kad gali augti ten, kur trūksta drėgmės arba jos per daug ir pakenčia užpavėsinimą.

Gigantiškasis miskantas (nuotrauka iš https://www.plantcrazy.ca)
Gigantiškasis miskantas (nuotrauka iš https://www.plantcrazy.ca)

Šis miskantas nėra invazinis kaip nendrinis, jis buvo sukurtas kaip energetinis augalas, nes labai greitai auga ir tinka tiek kietojo biokuro gamybai (granulėms arba briketams), tiek skystojo (biodyzelinui). Šis miskantas naudojamas ir kaip statybinė medžiaga, ir kaip pluoštas natūraliems ir nebrangiems audiniams (teko matyti ir Lietuvoje parduodamus iš jo pagamintus rūbus), iš jo pluošto dar gaminamos statybinės plokštės ir blokai, o taip pat ir suyrantys vienkartiniai indai. Perdirbtas naudojamas maisto pramonėje kaip natūralus priedas arba kaip skaidulų šaltinis naminių gyvūnų ėdalui. Žemės ūkyje šiaudai naudojami dirvos mulčiavime, siekiant išlaikyti dirvožemio drėgmę, slopinti piktžolių augimą ar užkirsti kelią dirvožemio erozijai. Taip pat naudojamas kaip kraikas naminiams gyvuliams ir paukščiams, nes dėl šiame miskante esančio didelio anglies ir azoto kiekio jame nesiveisia daugelis mikrobų. Tad gigantiškąjį miskantą galima laikyti ateities super augalu, nes jo nauda žmogui yra įvairiapusiška, gal dar bus atrasta ir daugiau panaudojimo sričių. Lietuvoje šis miskantas auga, bet nepasiekia tokio įspūdingo dydžio, jo galima įsigyti ten, kur parduodami dekoratyviniai augalai.