Orchidėja FALENOPSIS (Phalaenopsis) yra gegužraibinių šeimos augalas. Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos: "phalaina" reiškia drugys, "opsis" – panašus, nes kai kurių rūšių žiedai iš tikrųjų panašūs į skrendančius drugius

Ką daryti, jeigu ši orchidėja nežydi?

Paprastai naują falenopsį įsigyjame žydintį ir jeigu jam viskas gerai, tai jis gali žydėti dar kelis mėnesius. Šiai orchidėjų rūšiai praktiškai nereikalingas poilsio periodas arba jis būna gan trumpas, tad jau po mėnesio ar kelių ji gali vėl pradėti žydėti. Todėl jos nežydėjimu susirūpinama, kai jau augalas būna ilgą laiką auginamas kambaryje. Priežasčių gali būti įvairių, pagrindinės yra šios:

Perlaistymas. Falenopsius reikia laistyti retai, žemė vazone turi beveik išdžiūti, bet kai jau laistote, tai liekite gausiai, tik svarbiausia, kad visą likusį perteklinį vandenį būtinai išpilkite, nepalikite vazono padėkliuke. Šis augalas labai nemėgsta, kai jo šaknys mirksta, jos greitai pradeda pūti, jis blogai jaučiasi ir todėl gali nežydėti.

Nesukinėti vazono. Falenopsis gali nežydėti todėl, kad vazonas, kuriame jis auga yra dažnai sukiojamas, kai augalą prižiūrime, kai varstome langą, valome palangę ir pan. Daugelis gėlių žiedinius pumpurus krauna į šviesos šaltinio, t.y., saulės pusę, tad jeigu vazono pozicija bus dažnai keičiama, falenopsis gali numesti pumpurus ir nežydėti.

Nepertręšti. Falenopsiai nemėgsta per daug derlingos žemės, tad geriausia juos tręšti tik su specialiomis orchidėjoms skirtomis trąšomis, kuriose elementų koncentracija paprastai būna maža. Ir tręškite tik tuomet, kai jos žydi, pagal nustatytas normas, t.y. tokias, kokios nurodytos ant trąšų pakuotės. Naujai įsigyto augalo neskubėkite tręšti, nes augintojai paprastai jį būna "pripumpavę" trąšų. Nors ir kaip mylėtumėte savo žaliąją augintinę, bet padarysite jai meškos paslaugą, jeigu perdozuosite tręšimą.

Netinkamas substratas. Dažnai po ilgo žydėjimo falenopsis yra persodinamas ir po to jis ilgai neišleidžia naujų žiedų. Greičiausiai parinkote jam netinkamą substratą. Tinkamiausi yra specialiai orchidėjoms skirti substratai, t.y. ne iš juodžemio, o iš pušies žievės arba kokoso riešuto gabaliukų, purūs, lengvai praleidžiantys vandenį ir rūgštūs.

Koks teisingiausias laistymo būdas?

Literatūroje dažnai galima rasti patarimų, kad orchidėjas negalima laistyti per vazonėlio viršų, o tik per vazono apačią, leidžiant šaknims pačioms sugerti reikalingą drėgmę. Tad tokiu atveju orchidėjos vazonėlį galima įstatyti į kitą indą, pilną vandens ir leisti substratui vazone sudrėkti. Tik svarbu po kurio laiko neužmiršti orchidėjos išimti iš to vandens, nes kaip jau minėta, šaknys greitai pradeda pūti. Orchidėjas galima laistyti ir per vazono viršų, tik stengtis, kad vanduo nepatektų į lapų skroteles ir ten nesikauptų, ypač žiemą, kai kambaryje yra gan vėsu. Tiesą sakant, nuo vėlaus rudens ir žiemą šių orchidėjų geriau išvis nelaistyti, ypač jei nežydi, o tik retkarčiais nupurkšti drugnu ir minkštu vandeniu jų lapus iš abiejų pusių.

Ar galime jas laikyti lauke vasaros metu?

Vasarą jos visai gerai jaučiasi ir lauke. Tik nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, ypač pietinėje pusėje ir lašančio ant lapų lietaus lašų. Rudeniop kai temperatūra naktimis nukrenta žemiau +10 C šilumos, "vasarotojos" gali jau sugrįžti vidun. Tik nepamirškite gerai apžiūrėti jų lapų iš visų pusių, nes ten gali būti pasislėpę kokie nors kenkėjai, kuriais apkrėsite ir kitus kambarinius augalus: amarai, šliužai, baltasparniai bei kt.

Ar geriau auga stresinėmis sąlygomis ?

Internete galima rasti teiginių, kad falenopsiams reikia sukurti stresines sąlygas - laikyti šaltai, tamsiai, tada jos bando gelbėtis ir gausiau žydi.  Šios taisyklės paprastai tinka daugeliui mūsų klimato augalų, kuriems būtinas šaltis ir ramybės periodas tam, kad jie sukrautų pumpurus kitiems metams, nes taip susiformavo evoliucijos eigoje nuo senų laikų. Bet juk orchidėja yra ne mūsų platumų augalas, o kilusi iš atogrąžų, tad manau, kad šis būdas jai tikrai netinka. Tiesa, kartais, kai norima, kad augalas pražystų ir subrandintų sėklas, jam sukeliamas stresas, kad jis pajustų artėjančią mirtį ir žūtbūt stengtųsi paleisti palikuonis. Bet tai paprastai praktikuojama medžiams, kuriuos planuojama greitai nukirsti. O argi norite, kad jūsų orchidėja paskutinį kartą žydėtų ? Geriau neverskite jos per prievartą tenkinti mūsų norus, o bendraukite su ja meilės, globos ir rūpesčio kalba.

Kiek metų gyvena gali išgyventi falenopsiai ?

Gineso rekordininkė, augusi pas kažką namuose skaičiuoja virš 100 metų amžių, o ar tokio amžiaus jos sulaukia gamtoje – neaišku. Kambariuose retai kada išgyvena ilgiau nei kelis dešimtmečius, nes orchidėjos vis tik yra neprisitaikę augti mūsų kambario sąlygoms, nebent orchidėjų augintojai-specialistai sukuria joms tinkančias: augina jas orchidariumuose, kur palaiko tinkamą temperatūrą, drėgmę ir šviesą.