Pasislėpusi pavėsinguose miškuose šiuo metu žydi viena nuostabiausių Lietuvos orchidėjų – PLAČIALAPĖ KLUMPAITĖ (Cypripedium calceolus). Tai ne tik nuostabi, bet ir labai reta mūsų gamtoje gėlė, įtraukta į Lietuvos Raudonąją knygą dar nuo 1962 metų. Saugoma visoje Europoje. Lietuvoje jos augaviečių randama 30-yje vietų, bet daugelyje jų auga tik pavieniai augalai, kai kur jau išnyko, o kitur – sparčiai mažėja.

Labiausiai klumpaitės mėgsta augti mišriuose ir lapuočių miškuose, drėgnesnėse ir derlingesnėse vietose, geriausiai jaučiasi daliniame pavėsyje. Nemėgsta rūgščios žemės, tinkamiausi yra kalkingi dirvožemiai. Užauga iki 0,5 m aukščio, o žydėti pradeda gegužės mėnesį. Vėliau sunokina labai smulkias ir vėjo išnešiojamas sėklytes, bet šios nelabai būna daigios, tad augalas paprastai dauginasi vegetatyviškai. Sudygusios iš sėklų klumpaitės pirmą kartą pražysta tik po 10 ir daugiau metų.

Klumpaitės labiausiai nyksta dėl savo grožio, nes neišmanėliai žmonės, pamatę tokią gražią gėlę miške, nusiskina arba išsikasa ir bando pasodinti savo gėlių darželiuose, kur paprastai jos žūsta, nes joms reikia ypatingų sąlygų. Joms yra būtina kai kurių kitų miško augalų kaimynystė bei mikorizė (sugyvenimas su grybais). Dar klumpaitės nyksta dėl miškų kirtimų arba kai sodinami vienarūšiai medynai (pvz., vien tik eglės arba vien tik pušys ir pan.).

Tad pamatę gražų augalą gamtoje – nelieskite jo, tiesiog pasidžiaukite ir palikite ramybėje.

Tegu jis išlieka ir kitoms kartoms, tegu neišnyksta iš Lietuvos.