Šiemet atėjo keistos karantininės Velykos: be susitikimo su artimaisiais, be draugų, be balių bei vaišių ir su viruso grėsme. Tai ir kiaušinius šiemet norėjosi dažyti tik juodai. Su sintetiniais dažais lengva tai padaryti, bet norisi kuo mažiau naudoti chemiją, nes vėliau tuos margučius valgome, o juk dažai prasiskverbia ir pro lukštą. Be to, ir cheminių dažų nuoviras niekur nedingsta, jį išpilame į kanalizaciją, tad anksčiau ar vėliau pasklinda po aplinką.

Nudažyti margučius juodai su augalais nėra sudėtinga, kiek sudėtingiau prisirinkti juodai dažančių augalų, ypač tiems margintojams, kurie gyvena mieste, o tuo labiau dar ir karantino sąlygomis. Na, bet būdų yra, reikia tik norėti, tad apie viską iš eilės.

Taigi, kokie mūsų augalai dažo juoda spalva ? Yra trys pagrindiniai ir jie visi medžiai: ąžuolas, juodalksnis bei riešutmedis. Pirmųjų dviejų juodai dažo žievė, o riešutmedžio – riešutų kevalai. Dažymo medžiagos kiekio užtenka maždaug vienam litrui vienos saujos. Gali būti ir šviežia, ir sudžiūvusi. Dažomosios savybės išsilaiko ilgai, tad tinka ir pernykščia ar net užpernykščia žievė bei kevalai.

Ko gero, lengviausia gauti juodalksnio žievės, nes šie medžiai auga gausiai visur, kur tik drėgnesnės vietos, tiek kaimuose, tiek miestuose. Jeigu tik yra koks tvenkinys, šlapias griovys ar upelis apaugęs medžiais, tai didelė tikimybė, kad šalia jų augs juodalksniai. Jie yra greitai augantys medžiai, plintantys atžalomis, kurios paprastai dažnai genimos, tad nėra sudėtinga nuo nupjautų kamienų pasidrožti jų žievės. Tinka net seniai nupjautų medžių žievė, svarbu tik, kad ji būtų nesamanota ar apaugusi puviniu (grybais). Kaip atskirti pavasarį medžius be lapų, kad tai juodalksnis, o ne koks kitas ? Ogi pagal mažus, tamsiai rudus kankorėžiukus, kuriuos turi tik alksniai. Tiesa, pas mus dar auga baltalksniai, kurių žievė nedažanti, tad juos galima atskirti pagal tai, kad baltalksniai auga sausesnėse vietose, jų žievė šviesiai pilka (už tai jie ir vadinami baltalksniais), o šviežia juodalksnio mediena yra oranžinės spalvos, tad atlupkite žievės gabalėlį ar nulaužkite mažą šakutę ir šiek tiek luktelkite, jei taps oranžine – tai juodalksnis.