Kas yra meilė gamtoje tarp augalų ? Tai kryptingas siekimas daugintis bei pratęsti save palikuonyse. Neskamba romantiškai, ar ne ? Romantikos nėra, bet už tai kaip praktiška, nes nėra sielos kančių nerandant „tinkamo mylimojo“. Jei mokykloje atidžiai klausėtės biologijos pamokų, tai turėtumėte prisiminti, kad augalai gali daugintis nelytiniu ir lytiniu būdu. Nelytinis (arba vegetatyvinis) būdas įdomesnis gal tik sodininkams, nes tai tik auginiai, atlankos, skiepijimas, klonavimas ir pan. O štai lytinis (arba generatyvinis) būdas žymiai įdomesnis, nes jo procese dalyvauja žiedai, kurių funkcija – būti kuo gražesniems, kvapnesniems, išradingesniems, kad tik įvykdytų savo misiją ir jie būtų apdulkinti. Žiedų gražumas ir kvapnumas paprastai skiriamas ne žmogaus nosiai, kuris patinkantį žiedą gali ir nuskinti, taip sudaužydamas augalo viltis susilaukti palikuonių, jis skirtas vabzdžiams, paukščiams ar šikšnosparniams apdulkintojams.

Štai, leopardinis amorfofalas, beje, dažnai žydintis Valentino dienos laikotarpiu, žydėdamas skleidžia neapsakomą pūvančios mėsos smarvę, kad priviliotų maitos kvapą mėgstančiss muses. Šis žiedas ne tik stipriai dvokia, bet ir savo spalva primena mėsą, be to, yra vienas didžiausių žiedų pasaulyje, galintis siekti net 3 m aukštį. Štai jums ir meilės kvapas gamtoje, o juk tokių smirdeklių (mums) yra ne vienas.

Kiti gi augalai evoliucijos eigoje suformavo tokius žiedus, kad juos galėtų apdulkinti tik vienos rūšies vabzdžiai, pvz., kamanės. Lietuvoje pagrindinės žiedų meilės akto pagalbininkės yra bitės ir kamanės, kitų vabzdžių įtaka mažesnė. O ar žinote, kad ant mūsų stalo esantys lietuviški pomidorai dažniausiai yra apdulkinami kamanių ? Nors jos ir storulės, bet yra tvirtesnės, tad pasiekia saldųjį nektarą sunkiau pasiekiamose žiedo vietose.

Yra nemaža grupė augalų, kuriems vabzdžių net nereikia. Norėdami pratęsti giminę jie pasikliauna vėju. Vieni iš ankstyviausiai žydinčių tokių yra lazdynai, alksniai, taip pat drebulės, beržai, visi javai ir dar daug kitų augalų.

Žmogui įdomiausi yra tie augalai, kurie turi puošnius ir išraiškingus žiedus. Lakios fantazijos žmonės augalų žieduose atpažįsta lyg bučiniui paruoštas lūpas, meilų veidą ar akis, gundančią moterišką figūrą ar net į lytinius organus panašias formas.

Be išvaizdos labai svarbus ir augalo kvapas. Juk daugelis augalinių kvapų mums yra malonūs ir sukelia gundačius jausmus, tad ne be reikalo didžioji dalis kvepalų yra gaminami iš augalų: rožių, hiacintų, levandų, alyvų, pakalnučių, narcizų, jazminų, apelsinių, bijūnų ir t.t.

Ne ką mažiau meilei yra svarbus ir maistas, pagamintas iš augalų. Tokie augalai vadinami afrodiziakais, tai maistas, kuris skatina lytinį aktyvumą ir potraukį. Nors tokio maisto yra ir gyvūninės kilmės, bet dažniausiai tai būna augalai. Vieni afrodiziakais tapo dėl savo panašumo į lytinius organus (kaip pvz., smidrai ar bananai), kiti – dėl retumo ir egzotiškumo (kaip pvz., bulvės, kai tik jos atkeliavo į Europą). Tad kokius dar žinome augalus, kuriais galbūt sugundysite mylimąjį (-ą) ? Be paminėtųjų taip pat dar artišokai, šafranai, juodieji pipirai, petražolės ar garstyčios. Be abejo, į visus patarimus, kaip vartoti aistrą stiprinančius augalus siūlyčiau žiūrėti su humoru, nes juk juokas – vienas geriausių afrodiziakų.

Bet ko gero, didžiausia meilės išraiška Valentino dienos proga bus tuomet, jeigu žmogui, kurio dėmesį norite atkreipti arba kurį mylite, tiesiog padovanosite gėlių. Ir nebūtinai gėles dovanoti turėtų tik vyriškiai moterims. Vyrams taip pat patinka gauti gėlių, gal tik jie mažiau parodo tai, kad jomis džiaugiasi. Galite ir pagaminti ir afrodiziakišką patiekalą (pvz., iškepti kiaušinienę), kuris gal tiesiogiai aistros nesukels, bet dėkingumą ir džiaugsmą – tai tikrai.

Ir neliūdėkite, jei šiuo metu neturite mylimojo. Juk ar kada augalai liūdi, jeigu negali subrandinti sėklų arba kokiais kitais būdais pratęsti giminę ? Ne, jie neužsiima tokiais niekais kaip savigrauža ir neturi laiko jaustis nelaimingais, jie tiesiog ieško kitų galimybių. Tad ko galima iš pasimokyti iš augalų – tai dėl nesėkmingos meilės nesielvartauti, o geriau eiti pirmyn, ieškoti ir siekti.

Edita Jakubauskaitė

www.manonamai.lt